Lepinox Plus 3 x 10g
Dobře učinkuje na buxus (buksus), ovocné dřeviny, révu vinnou, polní plodiny a zeleninu proti housenkám.
Lepinox Plus je selektivní biologický insekticidní přípravek ve formě smáčitelného prášku určený k regulaci housenek škodlivých motýlů řádu Lepidoptera napadajících ovocné dřeviny, révu vinnou, polní plodiny a zeleninu. Lepinox® Plus lze použít v ekologickém zemědělství. Charakteristika: Kontaktní biologický insekticid Účinná látka: bacillus thuringiensis ssp. kurstaki kmen EG 2348, 375 g/kg o biologické aktivitě minimálně 32 000 mezinárodních jednotek/mg Působení přípravku: Lepinox Plus působí jako požerový preparát specifický proti housenkám motýlů Lepidoptera. Housenky po požití přípravku zastavují žír a po 2 - 5 dnech hynou. Lepinox® Plus nepůsobí na dospělce motýlů ani na jíné škůdce, nepoškozuje ani jejich antagonisty. Mísitelnost: Lepinox Plus lze kombinovat s převážnou většinou pesticidů s vyjímkou vysoce alkalických produktů (Cu fungicidy, SulfiCal, AquaVitrin K) a některých hnojiv, jenž by mohli snížit účinnost přípravku. Příprava aplikační kapaliny: Odměřený objem přípravku se rozmísí v kbelíku s menším množství vody a pak se vlije do nádrže aplikačního zařízení naplněné do poloviny vodou. Po důkladném rozmíchání se nádrž doplní na požadovaný objem. Dávkování:
réva vinná (obaleč jednopásý, obaleč mramorovaný) 10 g / 10 l vody / 100 m2 / OL AT (na počátku kladení vajíček do 2. vývojového stádia larvy; maximálně 3 postřiky v intervalu 7 - 10 dní)
jabloň, hrušeň (obaleči pupenovití a slupkoví) 10 g / 10 l vody / 100 m2 / OL AT (na počátku kladení vajíček do 2. vývojového stádia larvy; maximálně 3 postřiky v intervalu 7 - 10 dní)
broskvoň (makadlovka Tuta obsoluta, obaleč východní) 10 g / 10 l vody / 100 m2 / OL AT (na počátku kladení vajíček do 2. vývojového stádia larvy; maximálně 3 postřiky v intervalu 7 - 10 dní)
jahodník (blýskavka červivcová, černopáska bavlníková, zápředníček polní) 10 g / 4 - 8 l vody / 100 m2 / OL AT (na počátku kladení vajíček do 2. vývojového stádia larvy; maximálně 3 postřiky v intervalu 7 - 10 dní)
brokolice, kapusta, zelí, zelí pekingské, kapusta růžičková, vodnice, ředkev, salát, čekanka, štěrbák zahradní, kozlíček polníček, špenát, mangold, celer, petržel, hrách, fazol, tykev, cuketa, meloun, rajče, paprika, baklažán, kořeninové rostliny a koření (makadlovka Tuta obsoluta, blýskavka červivcová, černopáska bavlníková, zápředníček polní) 10 g / 4 - 8 l vody / 100 m2 / OL AT (na počátku kladení vajíček do 2. vývojového stádia larvy; maximálně 3 postřiky v intervalu 7 - 10 dní)
okrasné rostliny, okrasné dřeviny převážně
buxus (buksus)
(předivky, obaleči, píďalky, bekyně, bourovci, přástevník americký, bělásek ovocný, zavíječ zimostrázový) 10 g / 4 - 6 l vody / 100 m2 / OL AT (na počátku kladení vajíček do 2. vývojového stádia larvy; maximálně 3 postřiky v intervalu 7 - 10 dní)
Aplikační poznámky: Lepinox Plus má nejvyžší účinek na housenky nejmladších instarů (I a II). Podmínkou dobré účinnosti je intenzivní žír housenek a vysoké pokrytí listové plochy postřikovou kapalinou včetně spodní strany listů, aby larvy přijaly účinnou látku spolu s potravou a byly infikovány. Do ošetřovaného porostu je možné vstoupit 4 hodiny po aplikaci. Ošetření se doporučuje opakovat dojde-li do 48 hodin po aplikaci ke srážkám. Hlavní termíny pro aplikaci přípravku: květen, červen, červenec, srpen, září
Balení obsahuje 3x10g přípravku Lepinox.
Tento přípravek zachránil mnoho rostlin proti housenkám. Převážně všichni řeší
buxus (buksus), který likviduje zavíječ zimostrázový - zde aplikujeme 10g na 5 lirů vody.
Kdy stříkat buxus proti housenkám?
I proto byste měli buxusy začít kontrolovat hned od března. Poté, co se tyto housenky plně vyvinou a následně zakuklí (k tomu dochází přibližně v polovině května), přichází po 2 až 3 týdnech, tedy na přelomu května a června, respektive v jeho první polovině, na svět první generace motýlů zavíječe zimostrázového.
Jak omladit buxus?
Nestříhejte za slunečného počasí – zbytečně by mohlo dojít ke spálení listů. Tvarujte pravidelně - potřebného zahuštění docílíte pravidelným sestříháváním rostliny v měsíčních intervalech. Každé zastřižení nutí buxus vyhánět nové a nové výhony. Díky častému zastřihování keř postupně dorůstá a houstne.
Proč usychá buxus?
Buxus pro svůj zdárný růst potřebuje nepodmáčené půdy. Žloutnutí či reznutí listů může být důsledkem mokré půdy, která dlouho drží vodu. Někdy vznikají tyto potíže také jako důsledek přílišného zalévání po přesazení. Vhodný není ani opačný extrém - přilišné sucho.
Co vysadit místo Buxusu?
Cesmína (Ilex) Asi nejpodobnější je buxusu cesmína vroubkovaná (Ilex crenata), drobnolistý a hustě olistěný, až 3 m vysoký keř, který lze snadno tvarovat a udržet v požadované výšce. Daří se mu i na slunci i ve stínu, na půdu náročný není.
Postřik na zavíječe:
Chemická ochrana je nejúčinnější. Jediný možný způsob, jak čelit této invazi a jak ochránit rostliny, je pomocí insekticidů. Nejvho